Bazalt jest kamieniem niezwykłym, kamieniem MOCY, nad którym pieczołowicie pracował czas, temperatura i ciśnienie. Tworzony w epoce prekambryjskiej ponad 4 miliardy lat przed naszą erą, kiedy rodziło się życie na Ziemi, uzyskiwał właściwości, które dziś są użyteczne dla człowieka.
 

Jest rodzajem skały wulkanicznej, zasadowej o strukturze drobnoziarnistej, kamieniem o najlepszych właściwościach fizycznych i chemicznych i w najwyższym stopniu neutralnym. Zasłużenie zaznacza swoją obecność w architekturze od tysięcy lat. W przyrodzie występuje w formie tak zwanych słupów bazaltowych. 
 

Bazalt

17 grudnia 2019

   

Powrót aktualności

Bazalt posiada doskonałe właściwości, jak choćby kilka z nich: nikłą ścieralność, wytrzymałość na uderzenia, ściskanie, odporność na wodę, skoki temperatury czy mróz, toleruje temperatury od -70 do 150 stopni Celsjusza. Były zawsze wzorcem dla materiałów budowlanych panujących we wszystkich epokach architektonicznych.

Warto zaznaczyć, że doskonałość bazaltu sprawia również, iż jest on łatwy w użytkowaniu, bowiem nie wymaga specjalnych zabezpieczeń ani impregnacji. Jest też materiałem bezpiecznym dla człowieka.
 

Z wielkim powodzeniem może być wykorzystywany we wnętrzach na elementy płyt posadzkowych, schodów, blatów i parapetów, jako luksusowe wykończenie kominków i saun, sal konferencyjnych i gabinetów, w łazienkach.


W architekturze w obiektach mieszkaniowych i publicznych jako kamień murowy i płyty elewacyjne, w formie płyt ciętychw dowolnych kształtach i kostki, na cokoły, podjazdy, na ścieżki, meble ogrodowe, ściany wodne, rzeźby etc.

Na drogi, parkingi, dojazdy, podjazdy i chodniki: naturalna kostka brukowa produkowana ręcznie i maszynowo, płyty drogowe i chodnikowe, krawężniki i obrzeża, stopnie schodowe, rzeźby, elementy małej architektury etc. Elementy mogą być docinane na dowolny wymiar
i dowolny kształt, który limituje jedynie wielkość słupa.


W Europie odnajdujemy elementy architektury miejskiej wykonanej z bazaltu lub w bazalcie sprzed kilku tysięcy lat!Np. Colosseum, Forum Romanum i megality rzeźbione na całym świecie w epoce Neolitu.
 

Z geologicznego punktu widzenia, według znanych i stosowanych obecnie metod badawczych, bazalt jest litą skałą wulkanicznego pochodzenia, powstałą 4,6 mld lat p.n.e.
w okresie prekambryjskim, a więc wtedy, gdy na Ziemi rodziło się życie, jeszcze przed występowaniem organizmów żywych.

Spotykany jest w różnych formach, takich jak żyły, pokrywy lawowe oraz wulkaniczne stożki. Występuje na powierzchni całej kuli ziemskiej. Erupcje wulkanów, od miliardów lat, wyrzucają lawę bazaltową na powierzchnię. Wystygłe złóża kopalniane można eksploatować. 

bazalt z Ukrainy, płyty bazaltowa

copyright © 2020 Bazalt Invest Mariya Sobczyńska

kostka bazaltowa z Ukrainy

Bazalt Invest Mariya Sobczyńska, Mysiadło, ul. Kuropatwy 15 B, 05-500 Piaseczno, mobile +48 518 717 819, email: mariya.sobczynska@bazaltinvest.eu
Biuro: ul. Ksawerów 21, 02-656 Warszawa ITB Instytut Techniki Budowlanej


 

HOME

BAZALT

OFERTA

PROJEKT

GALERIA

O NAS

KONTAKT